Kruche szparagi, lekko chrupiący groszek cukrowy i krewetki w otoczeniu kremowego risotto. Apetyczne, sensualne risotto gra ze zmysłami. Pobudza wyobraźnię i świetnie smakuje.
Risotto to jedno z moich ulubionych dań. Uwielbiam smak i konsystencję ziarenek ryż gotowanych powoli w winie i bulionie. Lubię też proces gotowania risotta, któremu należy się podczas gotowania odpowiednia doza czułości i uwagi.
Do przygotowania risotta z krewetkami przydały mi się pancerzyki, którymi zaromatyzowałam warzywny bulion, dzięki czemu smak risotta stał się pełniejszy. Do tego zielone warzywa, lekko przesmażone na oliwie z czosnkiem. Fantastyczna kombinacja smakowa i elegancki wygląd, sprawią, że to krewetkowe risotto ze szparagami idealnie nadaje się nie tylko na domowy obiad, lecz także na kolację we dwoje (zarówno szparagi jak i krewetki są uznawane za afrodyzjakalne) lub na przyjęcie.

kremowe risotto z krewetkami i zielonymi warzywami
- 150 g ryżu do risotta (np. arborio)
- 600-700 ml bulionu warzywnego lub krewetkowego
- 150 ml białego wytrawnego wina
- 150 g krewetek w pancerzykach surowych, ok. 7 krewetek na porcję
- 50 g strączków groszku cukrowego ok. 10 strączków
- 7-8 sztuk zielonych szparagów
- 1 średnia cebula
- 4 ząbki czosnku
- oliwa
- sól
- 20-30 g tartego sera dojrzewającego, np. parmezanu (lub grana padano, pecorino itp.)
- pancerzyki i głowy krewetek
- 1 mały pomidor
- 600-700 ml bulionu warzywnego
- 3 ząbki czosnku
- oliwa
-
Krewetki - użyłam mrożonych, surowych i oczyszczonych krewetek w pancerzykach - obierz, ale zachowaj pancerzyki (i głowy jeśli używasz całych krewetek).
-
Cebulę i 2 ząbki czosnku posiekaj bardzo drobno.
-
W garnku rozgrzej tyle oliwy, żeby przykryła dno cienką warstwą. Dodaj posiekane cebulę i czosnek, zeszklij.
-
Dodaj ryż, wymieszaj dokładnie, żeby każde ziarenko pokryło się oliwą. Podsmażaj krótką chwilę, delikatnie mieszając.
-
Wlej wino, zamieszaj, zostaw na wolnym ogniu.
-
Kiedy wino odparuje, wlewaj porcjami bulion - każdą kolejną dopiero, gdy uprzednio wlany płyn odparuje. Gotuj w ten sposób przez ok. 15-20 minut aż ryż będzie miękki na zewnątrz, lecz nie rozgotowany - powinien być al dente.
-
W międzyczasie: odłam zdrewniałe końce łodyg szparagów, pokrój resztę na 3-4 części. Rozgrzej na małej patelni lub w rondelku odrobinę oliwy. Dodaj przeciśnięty przez praskę lub posiekany ząbek czosnku, pokrojone szparagi i groszek cukrowy. Podsmażaj mieszając przez 3-4 minuty - warzywa nie powinny się zarumienić. Odstaw.
-
Tuż przed końcem gotowania risotto, dodaj do garnka podsmażone wcześniej szparagi i groszek cukrowy oraz obrane krewetki. Wymieszaj i pod przykryciem gotuj jeszcze 2 minuty.
-
Dodaj do risotta starty ser i wymieszaj. Wyłącz kuchenkę i zostaw pod przykryciem na ok. 5 minut.
-
Podawaj gorące.
-
Rozgrzej w garnku łyżkę oliwy, dodaj posiekane 2 ząbki czosnku, pokrojonego w dużą kostkę pomidora i pancerzyki krewetek. Podsmażaj chwilę, aż pancerzyki się wybarwią i zaczną pachnieć.
-
Zalej ciepłym bulionem, zamieszaj, gotuj kilka minut od zawrzenia. Przelej przez sito.
Dokładny czas przygotowania risotta i ilość bulionu może różnić się w zależności od gatunku i marki ryżu. Zawsze lepiej mieć nieco więcej płynu w zapasie, w razie gdyby ryż gotował się dłużej.
Ryż do risotta - np. ryż arborio - ma drobne, krągłe ziarenka i więcej skrobi, niż popularny ryż długoziarnisty, dzięki której risotto staje się kremowe.
Zamiast oliwy możesz użyć masła lub mieszanki masła i oliwy. Niektórzy lubią dodać łyżkę zimnego masła razem z serem, dzięki czemu risotto jest jeszcze bardziej aksamitne i maślane - dla mnie to jednak trochę za dużo tłuszczu.
Krewetki można zastąpić kurczakiem lub łososiem, albo pominąć zupełnie i cieszyć się warzywną wersją.
.